Profilaktyka i higiena zębów i jamy ustnej

Profilaktyka stanowi podstawowy dział stomatologii, zajmujący się zapobieganiem chorobom jamy ustnej a także uświadamianiem, jak ważna w życiu codziennym jest prawidłowa higiena. W naszym gabinecie usługi z zakresu profilaktyki wykonywane są przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną, która realizuje swoją pracę z ogromną dokładnością i zaangażowaniem. Dla każdego Pacjenta indywidualnie dobieramy niezbędne instrumentarium takie jak szczoteczkę do zębów, pastę oraz metody szczotkowania.


Kamień nazębny -jest to pozostała na zębach płytka nazębna,powstająca na skutek nieprawidłowego czyszczenia zębów. Ulega on zmineralizowaniu (twardnieje), nie daje się wówczas jej usunąć przy pomocy podstawowych przyrządów higieny jamy ustnej w warunkach domowych. Pozbyć się go można jedynie w gabinecie stomatologicznym za pomocą przeznaczonego do tego celu specjalnego sprzętu stomatologicznego. Kamień jest jednym z podstawowych czynników powodujących choroby przyzębia, dlatego zabieg profilaktyczny powinien być wykonywany co najmniej raz w roku (co zależy od predyspozycji do jego odkładania).


Osad nazębny - to przebarwienia zębów powstające na skutek spożywania różnych pokarmów np. kawy, herbaty, palenia papierosów. Kolor osadu jest zależny od elementów dominujących w diecie, od żółtego po ciemno brunatny.


Na higienizację profesjonalną zębów składa się:

1. Piaskowanie zębów (usuwanie osadu)

2. Skaling (usuwanie kamienia)

3. Fluoryzacja (lakierowanie zebów)

4. Przegląd zębów

5. Profesjonalny instruktaż higieny (nauka poprawnego szczotkowania zębów oraz używania nitki dentystycznej)


Piaskowanie zębów

Piaskowanie to zabiegi polegający na usunięciu osadów i przebarwień znajdujących się na powierzchni zębów. Zanieczyszczenia powstają na skutek palenia tytoniu, dużej ilości kawy i herbaty oraz niektórych pokarmów. Czyszczenie zębów odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia z proszkiem wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów powoduje usunięcie osadu. Trwa od 15-30 min. w zależności od ilości osadu.


Czy piaskowanie boli?

– piaskowanie zębów jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne,

– wszelkie podrażnienia po wykonaniu piaskowania ustępują w ciągu kilku godzin.


Jaka jest różnica między piaskowaniem a scalingiem?

Ważne jest aby pamiętać, że piaskowanie oraz scaling są zabiegami, które się wzajemnie uzupełniają. Scaling usuwa twarde złogi nazębne, natomiast piaskowanie – osad i przebarwienia. Wykonanie samego piaskowania na złogach, bez uprzedniego scalingu, wypolerowałaby jedynie kamień nazębny. Z kolei rezygnacja z piaskowania powodowałaby, że miejsca trudno dostępne takie jak bruzdy i przestrzenie międzyzębowe nie zostaną doczyszczone.


Scaling wykonuje się przy pomocy instrumentów ultradźwiękowych (skalera) lub ręcznych (kirety). Powinien być zakończony polerowaniem zębów. Podczas wykonywania skalingu, z urządzenia może wydobywać się delikatny, lekko nieprzyjemny dźwięk oraz duża ilość wody. Po zabiegu może pojawić się nadwrażliwość zębów trwająca do 3-4 dni. Aby temu zapobiec lub zmiejszyć jej skutki, zaleca się zabezpieczenie zębów fluorem. Usługa nie jest bolesna. Trwa od 20 do 40 min. w zależności od ilości złogów.


Fluoryzacja (lakierowanie zębów) - to usługa polegająca na wtarciu fluoru w powierzchnię zęba celem zabezpieczenia go przed próchnicą. Zalecany jest po wykonaniu skalingu w celu zmniejszenia wrażliwości pozabiegowej. Procedura polega na wtarciu fluoru w każdy ząb z osobna delikatnie go masując lub zastosowaniu przeznaczonych do tego łyżek i żelu. Zabieg powinien być wykonywany od 2 do 4 razy w roku (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta).


Ważne! Prosimy przed przystąpieniem do zabiegu o zapoznanie się z poniższymi informacjami:

– przez 6 godzin po zabiegu obowiązuje tzw. „biała dieta” - nie powinno się spożywać pokarmów oraz napojów o ciemnej barwie, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, barszcz, buraki, borówki, tytoń

– zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny,

– czas trwania usługi jest uzależniony od ilości i rodzaju zanieczyszczeń,

– efekt piaskowania utrzymuję się przez wiele miesięcy.

- zabiegi higienizacji powinny być przeprowadzane min. 1 raz w roku